Vanzare prin procura

26 июня 2023 38

Buna ziua. Dorim sa procuram un teren pentru constructie, dar proprietarul este plecat din tara. Putem incheia tranzactia prin procura? Care sunt riscurile sau dezavantajele asociate acestei proceduri?Care ar fi metoda cea mai sigura? Cum verificam ca nu exista datorii/gajuri/sechestre/ in legatura cu terenul vizat? Multumesc.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna Maria, când o să aibpă loc tranzacția la notar, eu vă asigur, că notarul o să verifice documentele corespunzătoare, inclusiv procura, care o sărevescă bază pentru efectuarea tranzacției. De dorit notarul să fie o persoană de răspundere, el o să pună semnătura în documentul ( contractul de vănzare-cumpărare )... mai detaliat de tranzacție. Peroana, care o să fie împutenicită în baza procurii, o să trebuiască să prezinte, că imobelul nu este gajat sau sub sechestru în în privința terenului de sub imobel.

27 июня 2023
  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

Bună ziua! Vă pot ajuta. Puteți apela 069049267

28 июня 2023