Vanzare teren

16 января 2019 11

Buna ziua. Am vandut un lot de teren in valoare de 200.000 lei unei persone juridice. Cine plateste impozitul si care va fi suma impozitului?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Plata impozitului se face de către vînzător, dacă prețul de vînzare a terenului a depășit evaluarea cadastrală.
Pentru a fi informat despre cuantumul impozitului, vă puteți apropia serviciul fiscal teritorial, or în caz de evitare a achita acest impozit, oricum fiscul va fi informat despre tranzacție și veți fi... mai detaliat obligați la plată, totodată fiind și penalizați.

16 января 2019
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Elena, bună!

Art. 90 alin. (1) din Codul fiscal prevede:
„Orice persoană care desfăşoară activitate de întreprinzător, cu excepţia deţinătorilor de patente de întreprinzător şi persoanelor care desfăşoară activităţi independente, reprezentanţă permanentă, instituţie, organizaţie, inclusiv orice autoritate publică şi instituţie publică, reţine, în prealabil, ca parte a impozitului, o sumă în mărime... mai detaliat de 7% din plăţile efectuate în folosul persoanei fizice, cu excepţia deţinătorilor de patente de întreprinzător, a întreprinzătorilor individuali şi a gospodăriilor ţărăneşti (de fermier) pe veniturile obţinute de către aceasta conform art.18. ”

Astfel, persoana juridică urma să rețină și să transfere la bugetul de stat un impozit pe venit în mărime de 7% din 200.000 lei. Adică efectiv suma încasată de Dvs. urma să fie de 186.000 lei

17 января 2019