Vânzarea imobilului după decesul unuia din părinți

15 марта 2024 3

Bună ziua. Am 2 copii, în vârstă de 8 și 15. Vreau să vând un imobil, în care copiii dețin cote-părți obținute prin moștenire după decesul celuilalt părinte. Pot vinde imobilul fără vreun acord anume?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Aveți nevoie de autorizarea autorității tutelare.
Decizia de autorizare trebuie să determine condiţiile esenţiale ale actului juridic şi, după caz, preţul sau altă contraprestaţie.
Autorizarea se poate acorda doar după evaluarea valorii de piaţă a bunului imobil.

16 марта 2024