Vanzarea intreprinderii care are inclus in capitalul social un teren agricol

5 июля 2023 2

Buna ziua. Sunt unicul fondator al unei intreprinderi (SRL) in Republica Moldova. Capitalul social al intreprinderii consta doar dintr-un teren agricol. Vreau sa vand intreprinderea cu tot cu teren, iar cumparatorul este cetatan al Romaniei. Pot sa fac aceasta vanzare? Eu detin ambele cetatanii. Va multumesc mult.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Elena Botnaru
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, Stimate Domn.

Potrivit art.6 alin. (2) din Legea nr. 1308 din 25-07-1997 privind preţul normativ şi modul
de vânzare-cumpărare a pământului, dreptul de vânzare-cumpărare a terenurilor cu destinaţie agricolă aparţine statului, persoanelor fizice cetăţeni ai Republicii Moldova, precum şi persoanelor juridice al căror capital social nu conţine investiţii străine.
În ceea... mai detaliat ce privește înstrăinarea/dobândirea părții sociale, această procedură se efectuează în conformitate cu prevederile art. 25 din Legea nr. 135 din 14-06-2007 privind societăţile cu răspundere limitată, precum și altor prevederi legale în vigoare pe teritoriul Republicii Moldova.

În cazul în care aveți nevoie de explicații adiționale, mă puteți contacta.

12 июля 2023