Vârsta minimă pentru a circula legal ca pasager pe motocicletă

9 сентября 2023 3

Salut! Care este vârsta minimă pentru a circula legal ca pasager pe motocicletă?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Vârsta minimă pentru a circula legal ca pasager pe motocicletă este de 12 ani.

Regulamentul circulației rutiere prevede:
83. Este interzisă:

b) transportarea pe şaua din spate a motocicletei cu sau fără ataş, precum şi în ataşul acesteia a copiilor care au vîrsta mai mică de 12 ani, de asemenea a oricărei... mai detaliat alte persoane, dacă motocicleta nu este utilată în spate cu şa, mîner de susţinere şi sprijin pentru picioare;

10 сентября 2023