Vecini ma invinuiesc pe nedrept

1 декабря 2023 3

Buna ziua. Ce pot face in caz ca am niste vecini neadecvati, care ma invinuiesc ca fac reparatie la ora 21.00, pe cand in casa nici macar nu am un ciocan? Vecinii de jos se comporta agresiv, bat seara in usa foarte tare, am senzatia ca o vor darama! Sunt singura in casa, fata tanara, nu am cum sa fac eu reparatie sau galagie. Vecinii sunt persoane neadecvate, agresive si mereu cauta cearta, ma jignesc fata motiv. Deobicei sunt la munca sau la parinti, nu am cum sa fac galagie, asa cum sustin ei. Ce pot face in situatia descrisa, cand vecinii ma terorizeaza si se comporta agresiv. Am uneori senzatia ca o sa-mi sparga usa si o sa-mi intre in casa!

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
  • Адвокат

puteți să sesizați organul poliției pentru a-i preîntâmpina mai întâi, apoi chiar să-i atragă la răspundere contravențională pentru huliganism contravențional.....a se vedea art.354, Cod Contraevnțional....

2 декабря 2023
Gabriel Diaciuc
  • Адвокат

În unele cazuri legea scrisă nu este la fel de efectivă ca și legea nescrisă, atât timp cât a doua nu o încalcă pe prima. Îți recomand să rogi un bărbat să discute cu ei așa ca să nu mai aibă nici un argument de spus.

2 декабря 2023
  • Юрисконсульт

Buna Ana, eu vă propun de fiecare dată când au loc așa comportament, sunteți în drept să apelați la serviciul 112, se v-a prezenta grupa operativă și se vor clarifica cu așa vecini,

3 декабря 2023