Vecinul acuză copilul meu că i-ar fi zgâriat mașina

1 июля 2024 3

Bună ziua. Un vecin acuză copilul meu de 4 ani că i-ar fi zgâriat mașina. Vecinul intra cu mașina în curtea blocului, iar copilul meu se juca în drum lângă terenul de joacă cu o vărguță subțire de plop. Vecinul s-a oprit și l-a înjurat pe copilul meu. Eu am alergat să iau copilul și m-am revoltat în legătură cu atitudinea lui și în câteva secunde totul s-a încheiat. Vecinul a plecat, dar peste câteva minute s-a întors la terenul de joacă ca să acuze copilul meu ca i-ar fi zgâriat mașina. A fost chemată poliția, care mi-a aratat două zgârieturi mari făcute, potrivit afirmațiilor vecinului, de copilul meu. Peste o zi, am văzut mașina vecinului parcată în curte și m-am dus să văd care e starea acesteia. Mașina s-a dovedit a fi fără nicio zgârietură. Am mers la sectorul de poliție, unde am depus o declarație pe marginea celor întâmplate și a stării mașinii și am prezentat numele martorului care poate confirma versiunea mea. Cu toate acestea, sectoristul a zis că dosarul se duce în judecată. Vă rog să mă sfătuiți ce să fac, pentru că sunt disperată. Nu știu ce să fac și nu înțeleg cum un om matur poate minți în așa hal.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Iulia Ghețivu
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua, există anumite reglementări legale privind răspunderea părinților pentru prejudiciul cauzat de un minor care nu a împlinit 14 ani. Pentru a vă oferi un răspuns corect, Vă puteți programa la o consultație.

2 июля 2024
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Veronica, să fii pe pace și să nu deranjați vecinul la plătit pe sectorist, el trebuie să dovedească acest lucru, deoarece el s-a mișcat cu a/m său în diferite locuri, el trebuie să prezinte obiectul, cu ajutorul s-a făcut zgâriitura, nu vă deranjați, este multă lume deșteaptă.

2 июля 2024