Vecinul doreste sa ocupe acolperisul comun si sa-si amenajeze o terasa

22 мая 2024 3

Salut! Locuim intr-un bloc locativ cu 9 etaje, la al noualea etaj fiind amplasate penthouse-uri pe lateral. Eu locuiesc la etajul opt si nu am pe nimeni deasupra apartamentului meu. Un vecin de la etajul 9 are acces pe acoperisul deasupra apartamentului meu si a inceput sa-si amenajeze o terasa, actiuni cu care nu sunt de acord. In primul rand, face galagie chiar deasupra capului meu. In al doilea rand, am reparat mai devreme acoperisul din banii meu, pentru ca imi curgea in casa. Acum, avand in vedere petrecerile organizate pe "terasa", imi este frica ca toate lucrarile platite de mine vor fi in zadar. Administratorul blocului nostru, pe care l-am alertat asupra situatiei de ocupare samovolnica a spatiului comun, nu face nimic si ma indeamna sa ajung la un acord cu vecinul. Am initiat deja anumite actiuni pentru ca vecinul sa elibereze spatiul comun de pe acoperis, dar as dori, totusi, un sfat competent in aceasta privinta. Ce pot face pentru a opri actiunile samavolnice ale vecinului? As vrea, de asemenea, un sfat cum sa actionez in privinta administratorului blocului (CCL) care nu isi exercita atributiile.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua Vlad, ați apelat la administrator, dar el a dat dovadă, că lui îi în cipcic. Eu vă propun să vă adresați la primăria localității cu o cerere oficială, adică în 2 exemplare, ca să intervină primăria. În aceia cerere să stipulați, că administratorul n-a luat măsurile cuvenite cu... mai detaliat vecinul, care și-a permis multe, el ca atare a acăpărat un teren din blocul, unde locuiți DVS. În cerere să atenționați ce daune v-au fost comise, o să fie mai bine, bine. Pentru un sfat, sunteți în drept să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950.

23 мая 2024
  • Адвокат

LEGE Nr. 187
din 14-07-2022
cu privire la condominiu ......aici găsiți soluția............pentru orice eventualitate depuneți cereri în scris administratorului.......................plus, dacă nu vrea cu binișorul, acțiunile vecinului pot fi calificate ca o samavolnicie și poate fi depusă plângere organului poliției privind atragerea la răspundere contravențională...........

24 мая 2024