Vecinul vrea sa traga o teava de canalizare pe terenul meu

13 февраля 2024 3

Buna ziua. Vecinul meu vrea sa traga o teava pentru canalizare prin gradina mea. In acest scop, intenționeaza sa foloseasca o instalatie care sapa sub pamant, fara a deranja suprafata solului. Ma intereseaza daca are dreptul sa faca astfel de lucrari fara acordul meu.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua, dl Ion. Conform Codului Civil, articolul 601:Trecerea prin proprietatea străină
(1) Dacă terenul este lipsit de comunicaţie prin orice cale de acces de folosinţă comună, conducte de alimentare cu apă, conducte de energie electrică, gaze, telecomunicaţii şi altele asemenea, proprietarul poate cere vecinilor să-i permită utilizarea terenurilor lor pentru... mai detaliat instalarea comunicaţiei necesare.
(2) Trecerea urmează a se face în condiţii de natură să aducă o minimă atingere exercitării dreptului de proprietate asupra terenului. Vecinului al cărui teren este folosit pentru acces trebuie să i se plătească o justă şi prealabilă despăgubire care, prin acordul părţilor, poate fi efectuată sub formă de plată unică.
(3) Despăgubirea datorată conform alin.(2) se dublează atunci cînd lipsa accesului este o urmare a faptei proprietarului care pretinde trecerea.

14 февраля 2024