Venituri acumulate in casnicie

1 декабря 2023 3

Buna ziua. Care text legal prevede ca veniturile sotului, care este in proces de divort si locuieste separat de sotie, se considera bunuri acumulate impreuna in casnicie?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Codul Famailiei

Articolul 20. Proprietatea în devălmăşie a soţilor

(1) Bunurile dobîndite de către soţi în timpul căsătoriei aparţin ambilor cu drept de proprietate în devălmăşie, conform legislaţiei.

(5) Sînt proprietate în devălmăşie a soţilor bunurile care au fost dobîndite din ziua încheierii căsătoriei pînă în ziua încetării acesteia. Instanţa judecătorească este în... mai detaliat drept, în baza cererii soţului interesat care nu este vinovat de desfacerea căsătoriei, să declare bunurile dobîndite de către el în perioada cît soţii au dus gospodării separate proprietate a acestuia.

2 декабря 2023

Va mulțumesc pentru raspunsul rapid si concret

2 декабря 2023