Venituri din vanzare reclama pe retele de socializare

19 июня 2017 89

Salut, administrez niste pagini/grupe pe retele de socializare (facebook, odnoklassniki). Am posibilitatea sa obtin un venit din vinzarea publicitatii pe paginile mele, clienti fiind atat persoane fizice, cat si unele intreprinderi, predominant din Federatia Rusa, banii ii pot primi pe un cont electronic (webmoney) si mai apoi pot sa le transfer pe contul meu de card sau sa le retrag in punctele de schimb. Cum e mai bine sa procedez ca veniturile mele sa fie obtinute corect din punct de vedere legal? E destul de declarat ca persoana fizica veniturile obtinute in declaratia pe venit in fiecare an? Sau poate exista o patenta pentru acest gen de activitate? Multumesc!

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

S.R.L cu contabil si sediu , mai putine batai de cap !

19 июня 2017
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Intr-adevar, patenta pentru asemenea activitate nu exista. Veniturile din aceasta activitate devin permanente si merita de infiintat o firma. SRL-ul este forma cea mai potrivita. Daca vanzarile anuale vor fi sub 600.000 lei, atunci nu se plateste TVA si se poate de beneficiat de impozit pe venit la nivel de... mai detaliat 3% din vanzari. Citeste mai mult aici:
http://lex.justice.md/md/326971/
Capitolul 7-prim - REGIMUL FISCAL AL AGENŢILOR ECONOMICI SUBIECŢI AI SECTORULUI ÎNTREPRINDERILOR MICI ŞI MIJLOCII
(Capitol nou - dupa Art. 54 Cod fiscal)

19 июня 2017