Viol

21 января 2018 56

Poate o femeie sa depuna plingere la procuratura, daca a fost violata cu un an in urma si a ramas inasarcinata de la violator? Si este santajata si amenitata mereu de violator cu moartea cu rafuiala fizica.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua,
Teoretic Doamna ar putea depune o plângere pe viol, însă acum va fi foarte dificil de dovedit ca dânsa a fost violata, practic imposibil.
Dacă Doamna este amenințată cu aplicarea violenței sau cu moartea aceasta ar putea chema poliția atunci când acest lucru are loc sau poate depune o plângere... mai detaliat la Poliție pe art. 155 Cod penal al RM.

21 января 2018
  • Юрисконсульт

D-na Alina, problema constă cîți ani ați avut DVS în momentul violului art. Articolul 171. Violul
(1) Violul, adică raportul sexual săvîrşit prin constrîngere fizică sau psihică a persoanei sau profitînd de imposibilitatea acesteia de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa,
... mai detaliat se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 5 ani.
(2) Violul:
a) săvîrşit de către o persoană care anterior a săvîrşit un viol prevăzut la alin.(1);
b) săvîrşit cu bună-ştiinţă asupra unui minor;
b1) săvîrşit cu bună-ştiinţă asupra unei femei gravide;
b2) săvîrşit asupra unui membru de familie
[Art.171 al.(2), lit.b2) introdusă prin LP167 din 09.07.10, MO155-158/03.09.10 art.551]
c) săvîrşit de două sau mai multe persoane;
d) - exclusă
e) însoţit de contaminarea intenţionată cu o boală venerică;
f) săvîrşit cu deosebită cruzime, precum şi din motive sadice
[Art.171 al.(2), lit.f) în redacţia LP252 din 08.11.12, MO263-269/21.12.12 art.855]
g) - exclusă
se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 12 ani.
(3) Violul:
a) persoanei care se afla în grija, sub ocrotirea, protecţia, la educarea sau tratamentul făptuitorului;
b) unei persoane minore în vîrstă de pînă la 14 ani;
c) însoţit de contaminarea intenţionată cu maladia SIDA;
d) care a cauzat din imprudenţă o vătămare gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
e) care a provocat din imprudenţă decesul victimei;
f) soldat cu alte urmări grave
se pedepseşte cu închisoare de la 10 la 20 de ani sau cu detenţiune pe viaţă. Violatul cunoaște, ce vreți sî întreprindeți, stăruițivă să fixați prin telefon toate amenințările, care le produce violatorul față de DVS și mai apoi apelați la poliție cu o plîngere pe art. 155 - Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii
corporale sau a sănătăţii
Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, dacă a existat pericolul realizării acestei ameninţări,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 1 la 3 ani.
[Art.155 sancţiunea modificată prin LP207 din 29.07.16, MO369-378/28.10.16 art.751;în vigoare 07.11.16]
[Art.155 sancţiunea modificată prin LP119 din 23.05.13, MO130-134/21.06.13 art.423]

6 января 2020