Viteza excesiva

9 августа 2017 40

Buna ziua. În cazul când un echipaj al inspectoratului de patrulare te prinde în vizorul radarului cu viteza excesiva, dar numerele mașinii nu pot fi citite din motiv ca mașina se afla prea departe la momentul fixării contravenției și ulterior apropiindu-se numerele sunt "citibile" pe camera dar deja viteza mașinii e regulamentara, cit de legitim este raportul întocmit de agent? Totodată țin să menționez că numarul de înmatriculare, precum și mașina nu era in interiorul dreptunghiului roșu al camerei/radarului, dar era unica mașina de pe traseu când a fost fixată incalcarea. Din motiv că nu am vrut sa semnez, agentul rutier nu mi-a dat copia procesului, a închis ușa mașinii și a plecat. Are valoare juridica acest proces? Mulțumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Conform procedurii Inspectoratul de Patrulare urmeaza sa va citeze pentru intocmirea procesului-verbal , daca insa a fost deja intocmit solicitati singur o copie a acestuia adresind o cerere la str.Doina 102 . Dupa ce faceti cunostinta contestati procesul in termen de 15 zile in instanta de judecata ,procesul-verbal urmind a... mai detaliat fi declarat nul cu incetarea procesului contraventional !
PS: dupa ce faceti cunostinta contactati-ma pentru a va ajuta la intocmirea acestuia !
Succese ;)

10 августа 2017