Viza de resedinta

6 ноября 2017 168

Pot parintii sa radieze viza de resedinta a copilului fara prezenta si acordul acestuia? Copilul are majoratul si e plecat peste hotare de mai multi ani. Copilul are datorii la o companie de microfinantare si executorul ameninta cu sechestru asupra bunurilor din casa cu motivul ca el are domiciliul acolo.

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Aliona Barbăscumpă
  • Юрисконсульт

Faptul ca feciorul are stabilită viza de reședința in casa părinților, nu înseamnă ca are și dreptul de proprietate asupra bunului imobil respectiv. Doar in cazul in care feciorul este înregistrat la cadastru ca are cota parte din bunul imobil respectiv, atunci - da, executorul judecătoresc va avea dreptul sa... mai detaliat aplice sechestrul pe cota parte ce aparține feciorului cu drept de proprietate.

9 ноября 2017

Mersi pentru raspuns,aici merge vorba despre bunuri din casa(televizor,mobila) ei la asta pretind,au zis ca parintii trebuie sa demonstreze ca bunurile apartin lor si nu a copilului,aici cred normal ar fi sa fie contrariul,ca executorul sa demonstreze ca aceste bunuri sunt a copilului si ei pun sechestru pe ele,am dreptate... mai detaliat sau nu? ieri sa depus cerere pentru radierea domiciliului copilului,cred ca dupa asta executorul nu va mai avea nici un temei legal pentru a intra in casa si a pune sechestru pe bunuri.

9 ноября 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Exact ! In cazul in care executorul totusi va efectua oarecare actiuni , contestati incheierea acestuia in instanta de judecata !

9 ноября 2017