Viză tip D și drept de ședere

27 марта 2017 136

Care este procedura de obținere a vizei de lungă sedere de tip D
-Pentru desfășurarea activității de antreprenoriat ( incluzind faptul ca afacerea nu este lansată, dar dorește să investească)
-Pentru angajarea în cîmpul muncii
Întreb despre vizele de acest tip în perpectiva obținerii ulterioare a dreptului de ședere.
Totodată vă rog să-mi spuneți dacă este posibil ca venind în RM ca și turist și în această perioadă semnează contract de angajare, e posibil să obțină de tip D fără a pleca în țara de origine ci să o ia de la o Ambasadă a RM în una din țările noastre vecine?
Persoana dată
-A vizitat RM în calitate de turist și a respectat toate condițiile prevăzute de lege
-Deține permis de ședere pentru UK pentru o perioada de 2 ani de zile
Vă mulțumesc anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandr Tuceac
  • Адвокат

Ana,

Viza de lungă şedere se eliberează pentru o perioadă ce nu depăşeşte 12 luni, pentru una sau mai multe şederi a căror durata nu va depăşi 90 de zile calendaristice în decursul oricărei perioade de 180 de zile calendaristice, ceea ce implică luarea în considerare a ultimei perioade de 180... mai detaliat de zile precedente fiecărei zile de şedere, care permite străinului să solicite acordarea dreptului de şedere. Viza de lungă şedere poate fi cu o singură sau cu multiple intrări şi ieşiri.

Străinul poate solicita autorităţii competente pentru străini acordarea dreptului de şedere provizorie în Republica Moldova NUMAI în baza unei vize de lungă şedere în scopul pentru care a fost eliberată. Este impossibil sa schimba viza turistica pentru viza de lungă şedere fără a parasi Republica Moldova, daca strainul a intrat prin viza de scurat sedere.

Cererile de acordare a vizei pot fi depuse la misiunile diplomatice de către solicitant în mod personal, prin intermediul portalului “Viza electronică”, transmise prin poştă sau de către intermediari comerciali. Pentru depunerea cererilor de acordare a vizei în mod personal sau prin intermediari comerciali, solicitanţilor li se poate cere să obţină o programare. Misiunile diplomatice vor organiza programarea cetăţenilor în funcţie de specificul activităţii şi volumul de lucru al misiunii. Pentru programarea solicitanţilor de vize nu se percep taxe sau alte plăţi.

Documente pentru viza de lungă şedere pentru desfăşurarea activităţii de întreprinzător:
1. Cerere;
2. Paşaport (eliberat în ultimii zece ani) valabilitatea căruia depăşeşte cu cel puţin 3 luni data preconizată pentru părăsirea teritoriului Republicii Moldova;
3. O fotografie de 35mm x 45mm, color, mat;
4. Certificat de cazier judiciar tradus în limba engleză sau română;
5. Dovada realizării investiţiilor în economia naţională şi/sau dovada calităţii de acţionar sau asociat cu atribuţii de conducere şi de administrare a unor societăţi comerciale din Republica Moldova;
6. Asigurare medicală valabilă pe teritoriul Republicii Moldova (Acoperirea minimă este de 30.000 euro);
7. Invitaţia eliberată de autoritatea competentă pentru străini sau, după caz, prezentarea permisului de şedere sau ai unei vize valabile eliberate de unul din statele membre ale Uniunii Europene sau din statele părţi ale Acordului Schengen;
8. Taxa consulară – 80 euro.

Documente pentru viza de lungă şedere pentru angajare în muncă:
1. Cerere;
2. Paşaport (eliberat în ultimii zece ani) valabilitatea căruia depăşeşte cu cel puţin 3 luni data preconizată pentru părăsirea teritoriului Republicii Moldova;
3. O fotografie de 35mm x 45mm, color, mat;
4. Certificat de cazier judiciar tradus în limba engleză sau română;
5. Dovada angajării în câmpul muncii (contract de muncă);
6. Avizul favorabil al Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă a Republicii Moldova;
7. Dovada mijloacelor de întreţinere pentru întreaga perioada înscrisă în viză (30 euro/zi, pentru întreaga perioada solicitată, dar nu mai puţin de 300 euro);
8. Asigurare medicală valabilă pe teritoriul Republicii Moldova (Acoperirea minimă este de 30.000 euro);
9. Invitaţia eliberată de autoritatea competentă pentru străini sau, după caz, prezentarea permisului de şedere sau ai unei vize valabile eliberate de unul din statele membre ale Uniunii Europene sau din statele părţi ale Acordului Schengen;
10. Taxa consulară – 80 euro.

Model de cerere pot fi gasit aici: http://www.mfa.gov.md/img/docs/formular-cerere-viza.pdf

Daca persona straina trebuie o invitatie pentru viza: Cererea persoanei fizice sau demersul persoanei juridice de eliberare a invitaţiei străinului, întocmite în 3 exemplare, se depune pentru luarea deciziei de către autoritatea competentă pentru străini. Modelul cererii şi demersului sînt aprobate prin ordinul conducătorului autorităţii competente pentru străini. Solicitarea invitaţiei în numele persoanei juridice poate fi efectuată şi de către un angajat împuternicit de administrator prin procură.
În scopul obţinerii invitaţiei persoana fizică depune la autoritatea competentă pentru străini următoarele acte:
1) cererea de forma stabilită, semnată de solicitant;
2) copia documentului de trecere a frontierei de stat a străinului al cărui termen de valabilitate nu este mai puţin de şase luni;
3) copia buletinului de identitate valabil al persoanei care invită;
4) alte documente ce justifică scopul invitării.

În scopul obţinerii invitaţiei persoana juridică depune la autoritatea competentă pentru străini următoarele acte:
1) demersul de forma stabilită, semnat de administrator cu aplicarea ştampilei;
2) copia certificatului de înregistrare;
3) copia extrasului din Registrul de stat al unităţilor de drept;
4) copia documentului de trecere a frontierei de stat a străinului al cărui termen de valabilitate nu este mai puţin de şase luni;
5) copia avizului favorabil al Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă pentru invitarea străinilor în Republica Moldova cu scopul de angajare în cîmpul muncii, după caz;
6) copia confirmării dreptului de admitere la studii (eliberată de Ministerul Educaţiei), după caz;
7) voucher turistic, programul turistic, după caz;
8) procură, în cazul depunerii demersului de către un angajat împuternicit de către administrator, la care se anexează copia buletinului de identitate valabil al acestuia;
9) alte documente ce justifică scopul invitării.

Cererea şi demersul vor conţine date despre persoana care este invitată: numele, prenumele şi patronimicul, cetăţenia, data şi locul naşterii, sexul, reşedinţa, datele despre documentul de trecere a frontierei de stat a străinului: tipul, seria, numărul, data eliberării şi termenul de valabilitate, datele despre copiii minori care însoţesc persoana invitată, scopul călătoriei, tipul vizei, locul perfectării vizei, durata sejurului, date despre şederile anterioare. La depunerea cererii sau demersului persoana care invită va fi informată despre regimul străinilor în Republica Moldova, precum şi despre angajamentul de a suporta cheltuielile legate de şedere şi de eventuala îndepărtare a străinului de pe teritoriul ţării în cazul în care acesta nu părăseşte teritoriul ţării în termenul acordat.

Lista statelor ai căror cetăţeni au nevoie de invitaţii pentru perfectarea vizei de intrare în Republica Moldova: http://www.mfa.gov.md/vize-intrare-rm/citizens-need-entry-visa-invitations-ro/#link

Lista străinilor scutiţi de obligativitatea deţinerii unei vize la intrarea, ieşirea şi tranzitarea teritoriului Republicii Moldova: http://www.mfa.gov.md/vize-intrare-rm/cetatenii-straini-nevoie/

27 марта 2017