Vizite la copil pe timp de carantina

1 апреля 2020 30

Buna ziua. Pe timp de carantina, ce se întâmplă cu vizitele tatălui stabilite de direcția pentru protectia copilului? Am dreptul sa ii interzic tatălui sa vina in vizita, mai ales că acesta lucrează și chiar recent a revenit de peste hotare? Mulțumesc anticipat.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Ludmila,

El este obligat să se autoizoleze timp de 14 după ce a revenit de peste hotare. Ulterior, dacă nu are semne de COVID-19, el are dreptul să se întîlnească cu copilul său.

2 апреля 2020
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Nu trebuie sa ii interziceti vizitele, dar vorbiti cu tatal frumos sa nu vina acum, mai ales ca a venit de peste hotare si nu aveti certitudine ca a respetat normele sanitare si este infectat. Cautati o solutie amiabila acestei situatii. Interesul copilului are prioritate.

2 апреля 2020