Vreau să cumpăr un automobil, dar acesta este sechestrat

23 марта 2023 27

Bună ziua. Vreau să cumpăr un automobil, dar acesta este sechestrat. Automobilul în cauză aparține unei întreprinderi. Mi s-a propus să transfer banii pe cont, după care perfectăm contractul de vânzare-cumpărare și vor scoate sechestrul, iar eu voi putea înregistra fără probleme automobilul. Este fezabilă o astfel de procedură? Nu implică aceasta riscuri pentru mine?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Vedeţi iniţial care este temeiul aplicării sechestrului.
Dacă automobilul este gajat sau este aplicat sechestrul într-o procedură de executare silită.
Dacă vă asumaţi în caz de cel mai rău scenariu să acoperiţi şi cheltuielile care au generat aplicarea sechestrului atunici e fezabilă procedura. În caz contrar riscaţi să rămîneţibşi fără bani, în... mai detaliat caz de faliment al persoanei juridice şi fără automobil în caz că vor fi valorificate procedurile de executare silită

23 марта 2023