Vreau să divorțez

17 июня 2019 171

Vreau sa divorțez de sotie, dar am 2 copii: unul 4 ani si unul de 1 an. Cum as putea face ca cel de 4 ani sa ramana cu mine, sau chiar ambii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Amiabil, divorțul poate fi înregistrat la Oficiul stării civile acolo stabilind și domiciliu copiilor daca nu sunt pretenții.
În caz de pretenții privind domiciliu copiilor sau refuz de divorț, cauza se soluționează în instanța de judecată.
Urmează sa probați grija față de copii, cunoașterea minuțioasă a tuturor intereselor acestora cit și... mai detaliat să probați grija față de ei.
Posibilitatea de a oferi un cămin, sau să demonstrăm că mama acestora nu își îndeplinește corespunzător obligațiile.

18 июня 2019