Vreau sa divortez si ma tem sa nu mi-l ia pe bebe

14 декабря 2017 54

Spuneti-mi, va rog, daca stau la gazda cu un bebe de 9 luni si am venit doar din indemnizatiile de la statul nostru 540 lei si de la statul roman, iar sotul are apartament cu doua camere (impreuna cu parintii), pot cistiga judecata, fara a da mita?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

Sigur că puteţi câştiga. Părintele căruia i se acordă custodia se alege nu numai dacă e mai bogat, ci în interesul general al copilului - cine îl poate educa mai bine şi acorda mai mult timp liber. Nu uitaţi că tatăl este obligat să vireze 25% din veniturile... mai detaliat sale pentru întreţinerea copilului, deci nu rămâneţi chiar pe drum.
Dar, sigur că, ar fi bine să vă stabiliţi mai bine: să aveţi o chirie pe termen lung şi un venit mai sigur.
Contează şi modul de viaţă al tatălui, ce fel de om este, cum va educa copilul etc.

14 декабря 2017