Vreau sa fac tutela

24 февраля 2018 73

Buna ziua. Am un frate mai mic (are 15 ani) și vreau sa fac tutela pe mine, pentru ca mama a plecat peste hotare și nu a reușit s-o faca. Acum vreau să-i fac buletin și pasaport biometric si îmi trebuie tutela. M-am apropiat la primaria satului, dar nu vor să-mi facă: trebuie mama sa trimită un document precum ca-mi permite, dar mama nu poate trimite, deoarece nu lucrează oficial. Puteți, va rog, sa ma ajutați cu ceva?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Параюрист

Buna ziua, Valeria!
Conform art.13(2)a legii 140/2013 autoritatea tutelara locala dispune efectuarea evaluarii situatiei copilului de catre asistentul social si emite cu consimtamintul parintilor dispozitia de instituire a tutelei/curatelei conform prevederilor legislatiei, daca in urma evaluarii initiale se constata ca conditiile de crestere si educatie sint adecvate. In legislatie nu este... mai detaliat indicat ca consimtamintul parintilor/ unicului parinte trebuie sa fie neaparat in scris, asa ca mama d-tra ar putea telefona sau scrie un mesaj autoritatii tutelare pentru a confirma ca doreste sa fiti curatorul fratelui mai mic.

25 февраля 2018