Vreau sa ies la pensie

17 апреля 2018 143

Vreau sa ies la pensie pe vechimea in munca. Am 28 ani lucrati la stat, virsta 43 ani. Cum asi putea-o face? Si daca este posibil in general? Multumesc mult!

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Igor bună,

În Republica Moldova, se acordă următoarele categorii de pensii:
1) Pentru limita de vârstă (la momentul actual pentru bărbați este de 62 ani și 8 luni);
2) Pensie de dizabilitate;
3) Pensie de urmaș;
4) Pensie specială (https://www.bizlaw.md/2017/12/27/categoriile-de-salariati-cu-drept-de-pensie-in-conditii-speciale/)
5) Pensie anticipată pentru limita de vârstă.

Astfel, nu avem asemenea pensie pentru vechimea în muncă. Vechimea... mai detaliat în muncă constituie o condiție pentru acordarea pensiilor.

17 апреля 2018
  • Параюрист

Buna, Igor!
Dreptul la pensie pentru limită de vîrstă se acordă dacă sînt îndeplinite cumulativ condiţiile privind vîrstele de pensionare și stagiile de cotizare prevăzute de legea 156/1998 privind sistemul public de pensii. Pentru anul 2018 vîrsta de pensionare pentru bărbați este de 62 ani și 8 luni, pentru femei 58... mai detaliat ani. Stagiul de cotizare pentru anul 2018 trebuie să fie la bărbați 34 ani, la femei 31 ani.
Deoarece D-stră nu îndepliniți nici una dintre aceste condiții, nu puteți să obțineți dreptul la pensie.

18 апреля 2018