Vreau sa scot tatăl din certificatul de nastere al băiatului minor

6 августа 2018 346

Vreau sa-l scot pe tatăl copilului din certificatul de nastere si copilul sa fie dupa familia mea. Copilul are 4 luni si acum 2 săptămani l-am introdus ca tata cu forta. El nu a fost nici dupa nastere nici in sarcina, dar eu ma tem ca el este agresiv si in caz ca se întamplă ceva cu mine, vreau să-l ia mama mea pe copil. El are judecăți, traieste la mine, merge pe masina mea, din banii părinților mei. El provine dintr-o familie săracă, traiesc clae peste grămadă. De cand am nascut, are abia o lună stata cu noi. M-a agresat de 3 ori deja si ma umileste, striga de fata la copil, mă terorizează psihic. Eu ma tem ca daca se întamplă ceva el sa nu-mi ia copilul la el.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună Adriana,

Din speța dvs se pune accentul pe faptul mai mult de a nu pierde copilul, adică de a rămâne acesta cu tatăl său, de accea intenționați sa-i treceți numele dvs de familie în certificatul de naștere.

Urmează să știți că tatăl copilui oricum păstrează aceleași dreptul egale ca și dvs... mai detaliat față de copilul dvs minor comun indiferent de familia care o poartă.

În cazul dvs, urmează să solicitați în instanța de judecată o orodonanță de protecția față de violența în familie dacă sunteți supusă acestui pericol și tatăl influiențează negativ asupra copilului dvs, totodată puteți solicita în isntanța de judecată decăderea din drepturile părintești motivând că acestea influeințează negativ asupra dezvoltării și educației copilului, mai mult ca atât nu participă la creștere și întreținerea acetuia.

Dacă totuși pledați pe varianta modificării numelui de familie în certificatul de naștere, urmează să înaintați o acțiune în judecată în acest sens.

6 августа 2018