Vrem sa ne casatorim in Italia

2 декабря 2018 25

Buna ziua. Sunt cetateanca a Republicii Moldova si am doi copii. Acum sunt in Italia si sunt insarcinata de la un cetatean roman si vrem sa ne casatorim in Italia. Euam pasaporl biometric. Ce putem face si unde putem sa ne casatorim: la ambasada Romaniei ori la primaria din Italia si daca sunt cu pasaport biometric, o sa reusim sa ne casatorim?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Valeria,
Vă puteți căsători atât în fața autorității respective din Italia, cât și la Ambasada/Consulatul Republicii Moldova sau a României din Italia.

Este necesar sa aveți actele de identitate pașaport și buletinul, iar dacă ați mai fost căsătorită vi se poate solicita un certificat care confirma statutul matrimonial.

2 декабря 2018