Work and Travel - rambursarea banilor după refuz la viză

13 декабря 2017 58

Bună ziua. Anul trecut am aplicat la programul Work and Travel, am plătit costul integral al programului, dar am primit refuz la viză. La moment deja de 3 luni merg regulat la compania mea și mă rog de ei să îmi întoarcă banii și ei mă amână, pe când sponsorul din SUA m-a anunțat că banii au fost trimiși cu vreo 2 luni în urmă deja. Nu știu dacă pot să îi trag la răspundere cu ceva, dat fiind faptul că în contract nu există vreun punct despre până când ar trebui să îmi fie rambursați banii. Aș vrea să aflu dacă pot totuși să îi trag la răspundere, sau să îi grăbesc legal să îmi întoarcă banii mai rapid. Mulțumesc pentru ajutor. O zi bună.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Cristina,
motiv de a actiona este contractul dintre dvs si ei. In contract este sau ar trebui sa fie termenii si procedura de rambursare, inclusiv penalitati. La moment va recomand sa faceti o solicitare in scris cu trimitere la art din contractul cu ei.

14 декабря 2017

Salut. Merci pentru răspuns. Da în cotract sunt stipulate condițiile de rambursare, totuși ele sunt toate despre cauze de desfacere a contractului care vor duce la o eventuală rambursare de bani și efectiv despre suma care va fi rambursată de organizator, dar nimic despre timpul de care ei au dreptul... mai detaliat să dispună pentru asta. Mulțumesc pentru suport. O zi bună.

14 декабря 2017