Zgomot in zilele de odihna - modificarea legii

25 ноября 2022 43

Buna ziua. Intrebarea mea tine de zgomot de la constructie in zile de duminica. A aparut o polemica intre vecinii de la bloc referitor la zgomotul in ziua de duminica, mai exact privind modificarea art. 357 din Codul Contraventional. Acesta a fost modificat prin Legea 102 din 14.04.2022 in sensul ca textul "de la ora 18 pina la ora 08" se inlocuieste cu textul "in zilele de duminica, precum si in timpul saptamanii de la ora 18 pina la ora 08". Unii spun ca prin aceasta modificare zgomotul e interzis duminica pe parcursul intregii zile, altii - ca doar de la 18 la 8. Ati putea sa ne clarificati acest lucru? Multumesc anticipat

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Sergiu, o să fie OK, dacă DVS o să apelați la telefonul 112,undeDVS să facți declații despre celea întîmplate sau să apelați oficial cu o cerere la polișie în vaza art. 357 Cod contravențional.

26 ноября 2022