Amnistie?

16 december 2020 19

Bună ziua. O persoana a fost condamnata pe art. 174 al CP al RM, art. 208 CP al RM, art. 287 al.(3) CP al RM, iar anterior (la vârsta de 16 ani) a fost condamnata pe art. 287 al(1) și art. 186 al (3), dar a beneficiat de amnistie. Este posibil ca persoana in cauza să fie eliberata, prin amnistie, daca este condamnata pentru cele trei infracțiuni la 9 ani si 7 luni de inchisoare? De ce acest condamnat a fost transferat din penitenciarul Brănești in penitenciarul nr. 13?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Denis, dă să-ți răspund pe rînd, persoanele deja amnestiate o dată nu poate fi amnestiat a 2 oară, asta așa spune legea despre amnistie. Din ce cauză a fost transfera el de la Brănești la P-13 nu se știe, informația dată poți să o afli la P-13, dacă... mai detaliat ești o rudă apropiată, depui o cerere pe numele șefului, cu anexarea documentul de confirmare, care dovidește rudenia DVS, unde pui o singură întrebare din ce cauză persoana a fost trensferată de la Brănești la instituția lor. Alfel n-ai să știi nimica, nimeni nu poate să-ți comunice așa ceva. Dacă nu ești în stare, poți apena viberul telefonului 068669950 și noi v-om discuta mai amănunțit, bine.

19 december 2020