Credit luat de mama pensionara

14 july 2020 87

Buna ziua. Mama mea e pensionară și a luat un credit. Creditorii au transmis dosarul la colectori, care ne zic ca daca nu achitam suma de 30.000 lei, ne vor da în judecată si ne vor lua casa. E posibil asa ceva? Mama e pensionara, are o pensie foarte mica. Ce poate sa se întâmple cu ea? Nu ne găsim locul. Ajutati-ma cu un sfat, va rog frumos!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Aliona,

Odată ce a luat creditul înseamnă că și-a asumat că îl va restitui. Însă este întrebare către compania ce creditare de ce a acordat credit unei persoane care are venituri modeste.

Conform legii, dacă imobilul este în proprietatea mamei Dvs. atunci creditorul îl poate urmări pentru a își satisface... mai detaliat creanța. Aceasta se va întâmpla la faza de executare prin intermediul executorului judecătoresc. Bunul imobil va fi scos la licitație și vândut.

Însă dacă debitorul va achita benevol datoria atunci nu se va ajunge la așa situație.

15 july 2020