Cum pot sa refuz adoptia?

02 january 2019 38

Buna ziua. M-am casatorit si sotia are copil din prima casatorie. Cum pot sa refuz adoptia?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Vladimir,
Dvs nici nu sunteți obligat să înfiați acest copil, mai mult decât atât, odată ce deveniți tatăl oficial al acestui copil și în eventualitate divorțați puteți fi obligat să achitați pensia de întreținere pentru acest copil (dacă încă va fi minor și până la majoratul acestuia).
Nu trebuie să începeți... mai detaliat careva proceduri de adopție, iar dacă le-ați început renunțați la aceasta.

02 january 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
Fata de copilul sotiei dintr-o alta casatorie, Dvs nu aveti nici un drept si nici o obligatie. Nu sunteti ruda cu acel copil.
Copilul vitreg este considerat membru al familiei, dar nu ruda.
Codul Familiei prevede doar obligatia copilului vitreg sa isi intretina parintele vitreg, in cazurile prevazute... mai detaliat de lege.

Nu trebuie sa intreprindeti nimic.

03 january 2019