Drepturile debitorului la efectuarea executarii silite

17 july 2020 227

Buna ziua. Unde as putea sa ma informez in privinta drepturilor mele si ale copilului minor atunci cand se efectueaza executarea silita: sechestru asupra contului salarial, sechestru asupra imobilului, ridicarea bunurilor din locuinta de catre executorul judecatoresc? Copilul poate avea un reprezentant legal? In caz ca da, cine este acesta? Ce bunuri pot fi ridicate de executor din lucrurile personale si ale copilului? Executorul este in drept sa puna sechestru pe cardul salarial cand am la intretinere copil minor?
Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Alina,

Toate drepturile și obligațiile Dvs. ca debitor le puteți găsi în codul de executare:

https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=122067&lang=ro#

Acolo este si lista de bunuri care nu pot fi sechestrate.

La fel si veniturile care nu pot fi urmărite.

18 july 2020