Eliberarea certificatului de divorț

22 october 2020 201

Buna ziua, Pe 20 octombrie a avut loc examinarea cazului privind divorțul, în lipsa soților (eu am fost reprezentata de un avocat). Instanța a pronunțat desfacerea căsătoriei , hotărâre ce va intra în vigoare timp de o lună. Vreau sa știu care sunt pașii următori, când și cum pot obâine certificatul de divorț? Trebuie să aștept o lună? E neaparat sa fim prezenți la eliberarea actului menționat? Va mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Peste 30 zile din data pronunțării mergeți la judecată (in cancelarie) si solicitati sa fie aplicata ștampila si sintagma definitiv si irevocabilă(se aplica doar daca nu sa contestat hotărârea).
Cu hotărârea instanței mergeți la oficiul de stare civila(ASP) si înregistrați hotărârea soliciți eliberarea certificatului de divorț

23 october 2020