Polița se asigurare medicala obligatorie

10 april 2020 76

Am venit acum recent de peste hotare, mi-au dat o declaratie obligatorie pe proprie răspundere ca voi achita polița de asigurare medicala. Ce risc dacă nu o achit și cum pot sa denunt declaratia mentionata? Nu apelez la servicii medicale de stat, dacă am nevoie - merg la privati și achit din banii mei. Eu am poliță de asigurare medicala în statul unde lucrez. Merci.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Cristian,

În cazul în care aveți simptome de COVID-19 trebuie să apelați 112 și în mod obligatoriu sunteți transportat la instituțiile medicale de stat. Dvs nu aveți de a alege unde să mergeți - la privat sau la public.

Respectiv, consecineța este faptul că o să achitați din buzunarul propriu... mai detaliat costul de aflare în staționar sau terapie intensivă în cazul în care va fi internat la spital. La fel, nu o să puteți beneficia de ajutorul de șomaj.

10 april 2020
Ilie Nevmer
  • Legal consultant

Buna ziua. Dstra faceti parte din categoria - persoane asigurate în mod individual – adica persoane fizice neangajate care fac parte din categoriile de plătitori ai primei de AOAM în sumă fixă prevăzute în anexa nr.2 la Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor... mai detaliat de asigurare obligatorie de asistenţă medicală și care au achitat prima de AOAM în sumă fixă.
Insusi declaratia care a-ti semnat-o nu poate fi ca baza de atragere la careva raspundere. Insa, modul de achitare este pusa in sarcina Serviciului Fiscal de Stat, care este in drept (si cel mai probabil asa va fi din primele zile dupa 15 mai) Serviciul Fiscal va initia controale fiscal prin metode si surse indirecte la baza determinarii obligatiilor fiscale (inclusiv plata mediacala) ca sursa indirecta de estimare va sta inclusiv declaratia semnata. Dar, ve-ti fi supus controlului fiscal total pentru perioada 2013 - 2020 si vor verifica toate veniturile inclusiv de peste hotare si cumparaturile de valorae pe teritoriul RM (apartamente, case, automobile etc). Din practica bogata de activitate in raporturile cu Serviciul Fiscal de Stat Va spun ca acea declaratie este proba si in acest sens Va recomand s achitati suma necesara pentru a nu fi susbiect al unui control fiscal total prin metode si surse indirecte

10 april 2020