Achitarea datoriei

28 septembrie 2022 80

Buna! O persoană are o datorie în mărime 7.000 Euro, veche de 12 ani. Am înțeles că, chiar dacă debitorul achită această datorie, creditorul poate cere calcularea unot penalități pentru întârziere. Vreau sa știu măcar despre se sumă este vorba, adică cum se calculează aceste penalități? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, nu este suficientă claritate în situația respectivă, dacă nu a existat nici o adresare în instanța de judecată, corespunzător această creanță în valoare de 7000 Euro nu este urmărită de către executorul judecătoresc, prin urmare debitorul nu poate fi obligat la executarea obligației.
În cazul în care există o procedură... mai detaliat de executare deschisă la un executor judecătoresc în legătură cu această datorie, atunci aveți dreptul la penalități, în acest caz se solicită printr-o cerere ca executorul să calculeze și să încaseze penalitățile conform regulilor generale, dacă nu au fost prevăzute prin acordul părților.
Dacă nu au fost stipulate penalități, atunci dobânda de întarziere se calculează în felul următor - rata de bază a BNM (este variabilă, la moment 21,5%) +5% pe an.

29 septembrie 2022
  • Jurisconsult

Buna Ana, în afară de celea menționate de colegul meu dl.Mihail, mai este art. 24 Codul de executare - Calcularea dobânzilor, penalităților și altor sume rezultate din intîrzierea executării. Dacă nu sunteți în raza executorului, atuncea puneți cruce pe acești bani, deoarece este Codul civil, care relamentează termenul de prescripție... mai detaliat Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
(2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege.

29 septembrie 2022