Achitarea in bunuri?

13 iulie 2018 17

E posibil ca in contract sa fie prevazut ca modalitate de plata transmiterea unei cantitati de bunuri? Unde este prevazut asta?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat
  • Dreptul muncii
  • Dreptul civil
  • Dreptul familiei

Vasile, daca este vorba despre un contract individual de munca, nu se permite. Conform art. 141 alin.(3) din Codul muncii, plata salariului in natura este interzisa.

Daca va referiti la un contract civil, atunci se permite. Vedeti art. 667 alin. (3) din Codul civil: http://lex.justice.md/md/325085/

14 iulie 2018