Achitarea in bunuri?

13 july 2018 29

E posibil ca in contract sa fie prevazut ca modalitate de plata transmiterea unei cantitati de bunuri? Unde este prevazut asta?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Advocate

Vasile, daca este vorba despre un contract individual de munca, nu se permite. Conform art. 141 alin.(3) din Codul muncii, plata salariului in natura este interzisa.

Daca va referiti la un contract civil, atunci se permite. Vedeti art. 667 alin. (3) din Codul civil: http://lex.justice.md/md/325085/

14 july 2018