Achiziția unei case lăsată moștenire

30 august 2022 89

Buna. Vreau sa achiziționez un bun imobil. Toată averea, inclusiv casa, a fost lăsată de fostul proprietar moștenire prin testament unei nepoate. Momentan, procedura de achiziție a fost oprită, fiindcă după deces nu a fost dusă la capăt procedura de succesiune. Cât durează această procedură, având în vedere că nu exista alti pretendenți la moștenire. Exista vreun risc pentru mine în aceasta achiziție, dacă, să zicem, apare un pretendent la moștenire în următorii 10 ani? Pot eu să fiu afectat sau cel care vinde bunul imobil? Mersi.

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, înainte ca să procurați bunul imobil verificați dacă nu are grevări și interdicții, fie la ASP solicitați eliberarea extrasului, fie la notarul unde s-a deschis succesiunea (desigur după ce se finalizează procedura de succesiune), iar în cazul în care nu există nici o grevare și interdicție asupra dreptului de... mai detaliat proprietate (arendă, locațiune, gaj, etc) atunci puteti fi sigur că aveți o tranzacție sigură. Legislația în vigoare apără dobânditorul de bună-credință de orice acțiune, iar în cazul de față sunteți dobânditorul de bună-credință. Eventual un moștenitor, nu ar putea decât cere de la vânzătorul imobilului X% din suma care i se cuvine din cota succesorală.

8 septembrie 2022