Acordul părinților pentru ca copilul minor să plece peste hotare

8 iulie 2022 25

Bună ziua. În cazul în care părinții sunt divorțați, este necesar acordul ambilor pentru ca copilul minor să plece peste hotare?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Dreptul civil
  • Dreptul penal
  • Dreptul familiei
  • Dreptul muncii

Buna Angela, da desigur. În caz, când o ne înțelegere între părinți, este aplicat art. 3 al. 5 al Legii nr. 629 din 09.11.1994 ” Cu privire la ieșire și intrare în R.M.” , când în cazul în care unul dintre părinții copiilor în vârstă până la 18 ani nu... mai detaliat acceptă ieșirea acestora din R.M., refuzul se constă în instanța de judecată de drept comun.

8 iulie 2022
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Dreptul civil
  • Dreptul familiei
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salut. Dacă intenționați să vă stabiliți cu domiciliu împreună cu copilul minor peste hotare, este necesar acordul celuilalt părinte.
În caz că intenționați să plecați peste hotare cu copilul minor în vacanță/excursii etc. atunci nu este necesar acordul celuilalt părinte.
Succes.

9 iulie 2022