Acordul părinților pentru ca copilul minor să plece peste hotare

8 июля 2022 37

Bună ziua. În cazul în care părinții sunt divorțați, este necesar acordul ambilor pentru ca copilul minor să plece peste hotare?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Angela, da desigur. În caz, când o ne înțelegere între părinți, este aplicat art. 3 al. 5 al Legii nr. 629 din 09.11.1994 ” Cu privire la ieșire și intrare în R.M.” , când în cazul în care unul dintre părinții copiilor în vârstă până la 18 ani nu... mai detaliat acceptă ieșirea acestora din R.M., refuzul se constă în instanța de judecată de drept comun.

8 июля 2022
Sergiu Galeru
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Salut. Dacă intenționați să vă stabiliți cu domiciliu împreună cu copilul minor peste hotare, este necesar acordul celuilalt părinte.
În caz că intenționați să plecați peste hotare cu copilul minor în vacanță/excursii etc. atunci nu este necesar acordul celuilalt părinte.
Succes.

9 июля 2022