Am construit o casa impreuna cu sotul dar actele au fost oficializate pina la casatorie

7 decembrie 2021 23

Bună ziua. Am fost căsătorită, dar am divorțat. Din acea primă căsătorie am un copil de 10 ani. M-am căsătorit oficial cu actualul soț abia un an în urmă, după ce am trăit împreună 7 ani. Fetița mea din prima căsătorie poartă numele de familie al actualului soț, dar nu este adoptată. Am construit împreună o casă în această perioadă, dar actele sunt pe numele soțului și sunt perfectate până la oficializarea căsătoriei. Soțul are din prima căsătorie 2 copii maturi, deja căsătoriți. Vreau sa întreb care e procedura de moștenire a casei în cazul dacă, Doamne ferește, soțul pățește ceva. Adică, cu ce rămân eu după decesul lui? Mulțumesc de raspuns.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Lilia, cu nimica.

9 decembrie 2021