Am construit o casa impreuna cu sotul dar actele au fost oficializate pina la casatorie

07 december 2021 23

Bună ziua. Am fost căsătorită, dar am divorțat. Din acea primă căsătorie am un copil de 10 ani. M-am căsătorit oficial cu actualul soț abia un an în urmă, după ce am trăit împreună 7 ani. Fetița mea din prima căsătorie poartă numele de familie al actualului soț, dar nu este adoptată. Am construit împreună o casă în această perioadă, dar actele sunt pe numele soțului și sunt perfectate până la oficializarea căsătoriei. Soțul are din prima căsătorie 2 copii maturi, deja căsătoriți. Vreau sa întreb care e procedura de moștenire a casei în cazul dacă, Doamne ferește, soțul pățește ceva. Adică, cu ce rămân eu după decesul lui? Mulțumesc de raspuns.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Lilia, cu nimica.

09 december 2021