Am dreptul sa cer al 13 salariu pe zece luni lucrate in 2016 cand nu mai sunt angajata?

28 martie 2017 145

M-am concediat in luna octombrie 2016 din propria intiativa/iesirea la pensie/. In luna ianuarie 2017 organizatia le-a platit angajatilor al 13 salariu pe anul 2016. Am muncit 40 de ani. Pot pretinde si eu la ceva proportional?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Stimata Galina, nu ati specificat daca organizatia este bugetara sau din sectorul real. Vedeti aici in detaliu regimul acestei plati in dependenta de tipul de proprietate a unitatii: http://yavo.md/raspunsuri/v/salariul-13

28 martie 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Galina.

La fiecare instituție trebuie să existe un contract colectiv de muncă (nivel unitate), iar parte integrantă a acestui contract este Regulamentul cu privire la acordarea premiului și ajutorului material.

Toate prevederile cum se achită, în ce condiții, pentru care perioadă, sunt prevăzute de regulă în acest Regulament.

Consultați... mai detaliat Regulamentul în cauză, dar de obicei persoanele care s-au concediat anterior acordării acestor plați nu beneficiază de ele, deoarece au demisionat sau au fost concediați.

29 martie 2017