Am fost sanctionat pentru ca nu aveam la mine permisul de conducere

9 septembrie 2022 65

Bună Pe 9 septembrie 2022 am fost amendat pentru că nu aveam asupra mea permisul de conducere, doar buletinul. Permisul îl uitasem în alta mașină. Am fost sanctionat cu amenda in marime de 1.500 lei și 3 puncte de penalizare. Sunt corecte actiunile politiei? Pot sa contest decizia agentului constatator?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

1) Bună, presupun că aveți permis de conducere străin și din acest motiv s-a emis decizie de sancționare, or, ei nu pot identifica după baza de date permisul de conducere străin. Și da, există așa încalcare sancționată contravențional, problema e că nu sunt și puncte de penalizare, dar esențial situația... mai detaliat nu se schimbă. În acest caz, vă recomand să achitati în jumate amenda respectivă dacă sunteți în termen.

2) În situația în care, aveți permis emis în Republica Moldova, atunci ați fost sancționat pentru o faptă neprevăzută de lege și respectiv puteți să contestați cu siguranță decizia agentului constatator.

10 septembrie 2022