Am interdictie de a parasi tara, dar trebuie sa plec la munca peste hotare

11 ianuarie 2023 414

Buna ziua. Nu am rambursat un credit si titlul executoriu a ajuns la executor. Acesta m-a informat ca am interdictie de a parasi tara si sunt dat in cautare. Este vorba de o datorie de 13.000 lei, pe care o rambursez dupa posibilitati, cate 2.000 lei pe luna. Peste o luna vreau sa plec la munca peste hotare. Executorul mi-a zis ca nu va ridica interdictia pana nu rambursez integral datoria. Spuneti-mi, va rog, unde pot sa ma adresez pentru a rezolva aceasta problema! Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Nicolae.
Speţă similară cu a dumneavoastră a fost deja discutată aici https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/credite-neachitate-386
posibil găsiţi răspuns şi pentru dumneavoastră.
Succes.

12 ianuarie 2023