Am primit salariu, deși nu am activat

3 august 2021 42

Buna. Am fost angajat la stat. De două luni nu mai activez, dar am primit salariu. Ce urmări mă așteaptă?

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua.

Asigurați-vă că sumele primite constituie anume salariu, ar mai putea fi: echivalentul zilelor de concediu nefolosit, recalcul al salariului etc.
Cel mai probabil ve-ți fi invitată să depuneți declarații cu privire la cele întâmplate, și vi se va cere restituirea benevolă a sumelor ce nu vă cuvin. Cu toate... mai detaliat acestea, Codul muncii stipulează că salariul plătit în plus salariatului de către angajator (inclusiv în cazul aplicării greşite a legislaţiei în vigoare) nu poate fi urmărit, cu excepţia cazurilor unei greşeli de calcul.

Deja după situație, încercați să rezolvați amiabil lititgiul.

Succes!

7 august 2021