Am primit salariu, deși nu am activat

03 august 2021 42

Buna. Am fost angajat la stat. De două luni nu mai activez, dar am primit salariu. Ce urmări mă așteaptă?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua.

Asigurați-vă că sumele primite constituie anume salariu, ar mai putea fi: echivalentul zilelor de concediu nefolosit, recalcul al salariului etc.
Cel mai probabil ve-ți fi invitată să depuneți declarații cu privire la cele întâmplate, și vi se va cere restituirea benevolă a sumelor ce nu vă cuvin. Cu toate... mai detaliat acestea, Codul muncii stipulează că salariul plătit în plus salariatului de către angajator (inclusiv în cazul aplicării greşite a legislaţiei în vigoare) nu poate fi urmărit, cu excepţia cazurilor unei greşeli de calcul.

Deja după situație, încercați să rezolvați amiabil lititgiul.

Succes!

07 august 2021