Amenzile care vin prin scrisori tot au un termen de valabilitate?

3 iulie 2017 960

Amenzile care vin prin scrisori tot au un termen de valabilitate? (ne achitate)

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Daca de la Centrul Unic de Monitorizare a-ti primit actul de constatare a incalcarii acesta nu constituie o amenda contraventionala !
Amenda contraventionala se aplica ca finalitate ,adica dupa examinarea dosarului contraventional , si este aplicata prin proces-verbal cu privire la contraventie !
Totodata centrul nu remite ,,actele" mentionate conform unei proceduri... mai detaliat corecte , cu aviz de receptie!
INP-ul nu va aduce la cunostinta (prin semnatura) actul constatator al incalcarii timp de un an (termenul de prescriptie ) dosarul inceteaza iar emiterea unui proces-verbal este lovit de nulitate !
Cit timp nu primit o citatie , cu aviz de receptie va recomand sa nu efectuati nici o actiune ! Succese

3 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Prescripția tragerii la răspundere contravențională este de un an de la data comiterii faptei.
Chiar dacă înștiințarea v-a fost expediată fără aviz de recepție, în cazul unui control al INP, agentul de patrulare vă poate aplica amenda contravențională în acest răstimp de un an al prescripției.

4 iulie 2017