Amenzile care vin prin scrisori tot au un termen de valabilitate?

03 july 2017 960

Amenzile care vin prin scrisori tot au un termen de valabilitate? (ne achitate)

Lawyer comments 2

Călin Bobeică
  • Advocate

Daca de la Centrul Unic de Monitorizare a-ti primit actul de constatare a incalcarii acesta nu constituie o amenda contraventionala !
Amenda contraventionala se aplica ca finalitate ,adica dupa examinarea dosarului contraventional , si este aplicata prin proces-verbal cu privire la contraventie !
Totodata centrul nu remite ,,actele" mentionate conform unei proceduri... mai detaliat corecte , cu aviz de receptie!
INP-ul nu va aduce la cunostinta (prin semnatura) actul constatator al incalcarii timp de un an (termenul de prescriptie ) dosarul inceteaza iar emiterea unui proces-verbal este lovit de nulitate !
Cit timp nu primit o citatie , cu aviz de receptie va recomand sa nu efectuati nici o actiune ! Succese

03 july 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Prescripția tragerii la răspundere contravențională este de un an de la data comiterii faptei.
Chiar dacă înștiințarea v-a fost expediată fără aviz de recepție, în cazul unui control al INP, agentul de patrulare vă poate aplica amenda contravențională în acest răstimp de un an al prescripției.

04 july 2017