Angajare prin cumul in perioada concediului de ingrijire a copilului pana la 3 ani

3 iunie 2018 506

Buna ziua. Vreau sa va intreb daca eu, fiind in concediu de maternitate pina in septembrie 2018, pot sa ma angajez prin cumul la alta companie? Care e regimul concret de munca si cum ar trebui sa arate ordinele de angajare ca sa le prezentam la CNAS si sa nu fie intrerupta indemnizatia? Multumesc anticipat pentru sfat.

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Dana, am raspuns la o intrebare similara aici:

https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/angajare-cu-grafic-redus-in-perioada-concediului-de-ingrijire-a-copilului

Trebuie sa iesiti in concediu de ingrijire la toate unitatile (inclusiv la locul de munca prin cumul) cu posibilitatea de a lucra in regim partial, pentru a beneficia de indemnizatie.

4 iunie 2018