Anularea zborului cu 2 saptamini inainte de zbor

13 iunie 2017 112

Anularea zborului cu 2 saptamini inainte de zbor. Agentia care a vindut bilete nu a informat despre asta. Ce rambursari trebuie sa am?

Jurist comments 4

Ecaterina Pînzari
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua! În Republica Moldova există o normă juridică în care sunt cuprinse regulile și drepturile pe care le aveți în calitate de pasager al transportului aerian – Hotărârea Guvernului din 08.11.2012 pentru aprobarea Regulamentului privind compensarea şi asistenţa pasagerilor în eventualitatea refuzului la îmbarcare şi anulării sau întârzierii... mai detaliat prelungite a zborurilor.
Dacă zborul dvs. a fost anulat, aveți următoarele drepturi:
-să fiți informaţi despre anulare;
-să vi se ofere explicaţii privind posibilităţile de transport alternative;
-să vi se ofere asistenţă de către operatorul aerian și o redirecționarea deplasării cu un zbor alternative;
-să primiți o compensaţie din partea operatorului aerian.
Totuși, dacă zborul este anula, și nu ați fost informași, puteţi primi despăgubiri între 250 şi 600 de euro, în funcţie de distanţă.
La fel, trebuie de menționat că, operatorul aerian nu este obligat să plătească compensaţii, în cazul în care poate face dovada că anularea este cauzată de împrejurări excepţionale, care nu au putut fi evitate în pofida adoptării tuturor măsurilor posibile. Împrejurările excepționale sunt situațiile pe care compania aeriană nu le poate controla, cum ar fi condițiile meteo, greva angajaților, împrejurări politice, etc.

13 iunie 2017
Ecaterina Pînzari
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

În situația dată, vă recomand să vă adresați cu o cerere către Compania Aeriană, prin care să solicitați despăgubiri.
În caz de refuz, puteți contesta în instanța de judecată!
O zi frumoasă!!!

13 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cu titlu de adăugare, Transportatorul aerian ( Compania aeriană ), are sarcina de a proba pentru a dovedi faptul că d-vstr ați fost informați individual despre anularea zorului lor și când a fost făcut acest lucru.

13 iunie 2017
Vitalie  Postolache
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Stimata Dna,
Deşi nu am toata informatia necesara, voi incerca sa va dau unii indici. Conform unei hotariri recente a CJUE din luna mai 2017 , compania aeriana are obligatia de a plati compensatii pentru anularea zborului , daca nu a informat pasagerul despre anularea zborului cu... mai detaliat cel putin 2 saptamini inainte , chiar daca a transmis aceasta informatiei agentiei de turism de la care ati procurat biletul, iar ultima nu v-a informat despre aceasta. Deci raspunderea o poarta transportatorul avia , care ulterior poate cere prejudicii in ordine de regres de la agentia de turism.
De asemenea, pct.15 din HG nr. 836 din 08.11.2012 prevede expres ca - Sarcina dovedirii faptului că pasagerul a fost într-adevăr informat despre anularea zborului, cu indicarea momentului precis, revine operatorului aerian.

Daca dvs nu ati fost informata nici de compania avia, nici de agentia de turism despre anularea zborului , atunci aveti dreptul la compensatii materiale si morale, in caz contrar- compania va fi obligata sa achite aceste prejudicii in baza hotaririi judecatoresti.

Cu respect, Vitalie Postolache,
Avocat specializat in litigii consumatori - companii avia

14 iunie 2017