Are dreptul executorul de a incasa salariul debitorului în totalitate punind sechestrul pe cardul bancar?

16 februarie 2018 826

A fost pus sechestrul pe cardul salarial și ridicat de către executor în totalitate salariul pe 6 luni. Are dreptul executorul de a incasa salariul debitorului în totalitate punind sechestrul pe cardul bancar? Care este procedura legala de a-mi ridica parțial salariul de pe cardul bancar?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună D-le Arcadie,
Accesați linkul de mai jos și o sa găsiți răspunsul la întrebarea dvs.

https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/actiunile-executorului-judecatoresc-391

17 februarie 2018
Gheorghe Iudin
  • Avocat

Buna ziua,
1. O mica precizare: se aplica sechestru pe mijloacele banesti de contul bancar si nu pe card. Sechestrul pe mijloacele banesti de pe contul bancar (la care este atasat cardul) e o masura de asigurare a executarii. Daca Debitorul are restante mari si pe cont sunt bani, executorul poate... mai detaliat sa ii incaseze fortat, chiar daca e ”card de salariu”.
2. Procedura de executare silita a salariului este o alta procedura, cand executorul trimite titlul executor direct la angajator, respectiv angajatorul transmite o parte din salariu direct la executor si salariatul-debitor in general nu primeste o parte din bani pe cont.
3. In cazul in care a fost aplicat sechestrul, Debitorul poate sa mearga la executor si sa dovedeasca provenienta banilor, respectiv sa dovedeasca faptul acei bani sunt venituri exceptate de la executare silita. Verificati art. 105-106 din Codul de executare http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=336538

Cu respect,

20 februarie 2018