Are dreptul executorul judecatoresc sa retina tot salariul?

19 decembrie 2018 514

Am o datorie de 10.000 lei. Acum executorul judecatoresc a incasat fortat tot salariul. Eu am salariu de 2.280 lei si 2 copii minori la intretinere. Spuneti-mi, va rog, care este procedura legala? Poate executorul sa-mi retina tot salariul si sa ma lasea fara surse de intretinere, spunindu-mi ca e problema mea si banii vor fi sustrasi toti pana la incasarea deplina a datoriei? Cum sa procedez in acest caz si unde sa ma adresez? Nici macar nu am fost chemata pentru a face un grafic sau macar preintampinata.

Jurist comments 7

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Acțiunile sunt ilegale
Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul
şi din alte venituri ale debitorului
(1) Cuantumul reţinerilor... mai detaliat din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.

19 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

La caz, puteți depune plîngere la uniunea executorilor
http://www.unej.md

Cit si ministerul justiției

http://www.justice.gov.md/slidepageview.php?l=ro&idc=163&

19 decembrie 2018

Plingerea o scriu in forma libera sau este vriun model ? Puteti va rog sa ma ajutati cu un model macar.

21 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Plingerea e in forma liberă, cu indicarea tuturot datelor despre caz din instanță, numele executorului cit si incalcarea admisă.
La plingere puteți anexa acte confirmati e a incalcarii, ar putea fi extras de cont bancar, care confirma reținerea intreg salariu.

21 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Suplimentar, depuneti o cerere in judecata prin care solicitati restituirea sumei incasate de executor, ce depaseste 20% din salariul lunar.
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/sechestru-card-salarial

25 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Eventual, pentru a evita umblatura prin instanțe și cheltuiala de timp si bani,
Sumele deja incasate in surplus, pot fi recalculate și reținute ca incasare in avans pentru urmatoarele luni.

25 decembrie 2018

Va multumesc frumos pentru ajutor. Executorul executoresc il voi actiona in judecata, el refuza sami intoarca banii chiar si la prezentarea actelor ca anume aceasta suma este unica sursa de existenta si am 2 copii la intretinere. Mau lasat fara nici un leu mai ales ca eu iam rugat mult... mai detaliat sami intoarca 80% din salariu conform legii.

27 decembrie 2018